-

Stalagmit

Analiza ważnego świadectwa Hipolita Korwin-Milewskiego. Z nie tak dawnej historii. Z dedykacją dla Szanownego Gospodarza

Wydane dzięki wysiłkom Szanownego Gospodarza przez wydawnictwo Klinika Języka pamiętniki Hipolita Korwin-Milewskiego to bardzo ważne i bogate w rozmaite wiadomości źródło historyczne. Warto je uważnie studiować i porównywać zawarte w nim treści z wiedzą historyczną zawartą w innych publikacjach. Przy uważnej i skrupulatnej analizie ta niezwykła książki potrafi ujanić informacje, które są nie tylko niespodziewane, ale także niezwykle istotne i interesujące.

Takim niezwykłym świadectwem historii jest relacja Milewskiego o początku I wojny światowej. H. Korwin-Milewski, przebywający od połowy lipca 1914 roku na kuracji w uzdrowisku Bad Ems (Nadrenia Palatynat w Niemczech). 14 lipca, jeszcze na peronie w Wilnie spotkał przewodniczącego Dumy Michała Rodziankę. Milewski był potem zdziwiony, że Rodzianko rzekomo nic nie wiedział o rozwijającym się kryzysie międzynarodowym i wybierał się do Nauheim. Ale Rodzianko musiał być zorientowany w sytuacji, bo był bliskim znajomym sir George’a Buchanana, ambasadora UK w Petersburgu. Mógł po prostu udawać, że nic nie wie, jednocześnie mając świadomość, że ma dwa tygodnie czasu na spokojny wypoczynek w Niemczech.

W czwartek, 30 lipca rano Milewski zakupił egzemplarz amerykańskiej gazety New York Herald (edycja europejska) z poprzedniego dnia, ze środy 29 lipca 1914 r. Natknął się tam na wiadomość, że w dniu przedwczorajszym (tj. 27 lipca) z Nowego Jorku odszedł do Hamburga statek niemiecki Wilhelm der Grosse z ładunkiem 14 milionów dolarów w złocie w swoich ładowniach, a dziś (tj. 29 lipca) z nowojorskiego portu wypływa statek Kronprincessin Caecilie z ładunkiem 10 mln dolarów w złocie. Milewski zaczął obliczać, ile czasu zajęłoby załadowanie takich ilości złota na statki i stwierdził, że rozkaz załadowania złota musiał nadejść z Niemiec kilka dni przed wydaniem austriackiego ultimatum dla Serbii (tzn. przed 23 lipca).

-H. Korwin-Milewski na pewno przedstawia swoje świadectwo w sposób wiarygodny i nie ma absolutnie żadnego powodu, by mu nie wierzyć. Rzecz w tym, że przeczytana przez niego notatka w gazecie New York Herald została celowo zredagowana w sposób kłamliwy. Statek Wilhelm der Grosse nie wypłynął bowiem z Nowego Jorku 27 lipca, ale już 21 lipca. Nie płynął też do Hamburga, ale do Bremy. W dniu, kiedy Milewski czytał wiadomość o jego wypłynięciu, statek był już w Bremie i w miejscowej stoczni montowano na nim działa, przerabiając go na krążownik pomocniczy niemieckiej marynarki wojennej. Natomiast statek Kronprincessin Caecilie wypłynął z Nowego Jorku nie 29, a 28 lipca. Redaktorzy gazety „zapomnieli” oczywiście dodać, że Kronprinzessin Cecilie wiozła w swoich ładowniach złoto i srebro nie do Niemiec, ale do brytyjskich i francuskich banków. Poza tym część jego pasażerów była brytyjskimi rezerwistami powracającymi do kraju, by wziąć udział w spodziewanej wojnie. Już w 1912 roku Niemcy podjęli zarządzenie o stopniowym wycofaniu niemieckiego złota z zagranicznych banków i o usunięciu niemieckich depozytów pieniężnych z zachodnich instytucji finansowych w przewidywaniu nadchodzącego konfliktu. Kiedy statek był już na morzu i zbliżał się do Liverpoolu, kapitan otrzymał wiadomość o wybuchu wojny. Kapitan zawrócił statek w kierunku USA, by uniknąć przechwycenia przez brytyjskie i francuskie krążowniki. Statek został internowany w Bar Harbor w stanie Maine w USA, a złoto i srebro przewiezione do Nowego Jorku.

Gazeta New York Herald była dziennikiem wydawanym przez Jamesa Gordona Bennetta juniora, tego samego, który sfinansował podróż Henry’ego Mortona Stanley’a do Afryki w poszukiwaniu dr Livingstone’a. Gazecie Bennetta już wcześniej udowadniano rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Bennett był powiązany (lub wprost był członkiem) Pilgrims Society, stowarzyszenia promującego przyjaźń i współpracę brytyjsko-amerykańską. New York Herald (obok londyńskiego Times’a) było jedną z najbardziej kłamliwych, propagandowych gazet czasów pierwszej wojny światowej. Znane było z licznych manipulacji i fałszowania faktów dotyczących wojny. Wiadomość o niemieckich statkach zamieszczona w gazecie nie miała być rzetelną informacją, ale po prostu wystawieniem obydwu jednostek i ich ładunku Royal Navy. Brytyjskie krążowniki, już od 25 lipca gotowe do walki miały przechwycić niemieckie statki. Prawdziwą datę wyjścia w morze Anglicy na pewno poznali przez swoich agentów. Trzeba też pamiętać, że właściciel statków, firma Nord Deutscher Lloyd należała do kartelu Morgana. Informacja o niemieckich statkach była skierowana do kogo innego i rzeczywiście oznaczała zbliżającą się wojnę. Jednak tylko dobrze poinformowani znali jej pełne i prawdziwe znaczenie.

Hipolit Korwin-Milewski wspomina o pułkowniku wojska belgijskiego, który już 23 lipca, po wydaniu austriackiego ultimatum dla Serbii zaczął się trwożyć i przewidywać wojnę. 30 lipca rano, a więc jeszcze przed podpisaniem przez cara Mikołaja II rozkazu o generalnej mobilizacji belgijski pułkownik oznajmił Milewskiemu, że przerywa urlop i wyjeżdża do Belgii. Milewski był zdziwiony, bo formalnie Belgia była neutralna, ale pułkownik powiedział mu, że Niemcy na pewno zaatakują Belgię. Ten epizod staje się zrozumiały w świetle wspólnych brytyjsko francuskich konferencji sztabowych i planowania przez Wielką Brytanię prowadzenia wojny z Niemcami w Belgii już od 1906 roku. Już od 1906 roku istniały tajne belgijsko angielskie umowy sztabowe. W Brukseli brytyjski attache wojskowy, pułkownik Barnardiston (a potem jego następca, pułkownik Bridges), koordynował przygotowania do wojny, do wysłania brytyjskich oddziałów przez Kanał La Manche, do założenia brytyjskiej bazy w Antwerpii. Wszystko było utrzymywane w całkowitej tajemnicy. Tajna mobilizacja została zarządzona przez belgijski rząd już 24 lipca, a 28 lipca zostali powołani do służby rezerwiści. Spotkany przez Milewskiego pułkownik tak bardzo spieszył się do wyjazdu właśnie z powodu tych mobilizacji. Był już spóźniony.

Świadectwo H. Korwin-Milewskiego postawione w świetle wymienionych faktów jest kolejnym, pośrednim dowodem, że to nie Niemcy, a Wielka Brytania przygotowywały się do prowadzenia wojny napastniczej.

CDN.

Literatura

Hipolit Korwin Milewski, Siedemdziesiąt lat wspomnień, Księga Trzecia: Z wojny wszechświatowej, tom II, Wydawnictwo Klinika Języka, Szczęsne, 2017.

J. Pajewski, Historia powszechna 1871-1918, Warszawa, 1967.

G. Docherty, J. Macgregor, Hidden History, The Secret Origins of the First World War, Edinburgh, London, 2013.

S. Cobb, Preparing for Blockade 1885-1914: Naval Contingency for Economic Warfare, London, New York, 2016.

http://www.norwayheritage.com/p_ship.asp?sh=kaiwi

Hipolit Korwin-Milewski

Uzdrowisko w miejscowości Bad Ems w 1914 roku

Kaiser Wilhelm der Grosse

Kronprinzessin Caecilie 

 

 tagi: historia świata  hipolit korwin-milewski  lipiec 1914  pierwsza wojna światowa  statki pasażerskie  świadectwo 

Stalagmit
5 lutego 2018 20:34
18     1906    15 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @Stalagmit
5 lutego 2018 20:50

To prawda że Wspomnienia Korwina Milewskiego są źródłem do wszystkiego. Przy każdej okazji warto wrócić do konkretnego miejsca, rozdziału...doczytać ponownie....mając jakiś konkretny kontekst.

Takie 'gęste' książki są trudno przyswajalne za jednym czytaniem ...Chyba że się ma pamięć słonia.

.

 

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @Maryla-Sztajer 5 lutego 2018 20:50
5 lutego 2018 21:50

Tak, właśnie takie książki są niemal niewyczerpanym źródłem informacji. Trzeba je analizowac, porównywać z innymi, wyciągać z nich jak najwięcej danych. A poza tym u H. Korwin-Milewskiego jest mnóstwo świetnych przemyśleń i cennych spostrzeżeń życiowych.

zaloguj się by móc komentować

betacool @Stalagmit 5 lutego 2018 21:50
5 lutego 2018 22:10

Uwielbiam takie znaleziska.  Brawo.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @betacool 5 lutego 2018 22:10
5 lutego 2018 22:31

Dziękuję, myślę, że można znaleźć tego więcej.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Stalagmit
5 lutego 2018 22:41

No to nie sposób nadążać. Bad Ems: w  wiki polskiej zamieszczony jest wykaz ważniejszych kuracjuszy. W wiki eng jest informacja nie o kuracjuszach, a o starożytnych kopalniach.

Gdzie te emskie sie podziały ?

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @MarekBielany 5 lutego 2018 22:41
5 lutego 2018 22:56

Ambasador Hartwig też jeździł do Bad Ems.

Emskie? Parę razy zażyłem: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C3%B3l_emska 

Wojsko przejżdża na front przez Bad Ems w 1914 roku:

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Maryla-Sztajer 5 lutego 2018 20:50
5 lutego 2018 23:06

Pozwolę sobie zamienić "gęste" na "stężone". Wiem, że rozcieńczanie nie będzie rozwiązaniem. To może: pasywacja ?

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Stalagmit 5 lutego 2018 22:56
6 lutego 2018 00:07

Natürliches Emser Salz

Nawet nie idzie o linka, a o tytuł. Piękne zdjęcie !

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Stalagmit
6 lutego 2018 00:45

Trolowanie: https://www.youtube.com/watch?v=rRFw54vUEPY

To tylko gra, gdzie się obrywa.

zaloguj się by móc komentować

elpicador @Stalagmit
6 lutego 2018 08:53

AJP Taylor w swojej książce https://www.amazon.co.uk/Origins-Second-World-War/dp/014013672X wspomina o tajnym układzie Brytyjsko-Francuskim z 1905 roku. Twierdzi on, że gdyby Niemcy o nim wiedziały to nigdy nie podjełyby działań militarnych w 1914 roku.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-laskowski @Stalagmit
6 lutego 2018 10:24

Oto inna strona jednego planu politycznego, w ramach którego Polska miała wrócić na mapę świata, ale nie jako królestwo przedrozbiorowe, tylko jako pryl pozbawiony Kresów i przesunięty na zachód kosztem państwa pruskiego. Taki plan ujawnił Juliusz Enoch w latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Plan ów obejmował również zagrabienie przez urzędników państwowych majątków ziemian, którzy przeszkadzali urzędnikom w scentralizowaniu władzy gospodarczej, i sprotestantyzowanie Kościoła katolickiego w Polsce.

Pierwsza wojna jawi się jako wojna wewnętrzna pogańskiego Cesarstwa Rzymskiego, toczona przez należące doń germańskie królestwa.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @krzysztof-laskowski 6 lutego 2018 10:24
6 lutego 2018 19:00

To rzeczywiście była wewnątrzgermańska rozgrywka, do której Polacy zostali wplątani. A centralizacja władzy zaszła nie tylko u nas. O szczegółach napisze więcej w kolejnych notkach. Zapraszam do czytania.

zaloguj się by móc komentować

Tytus @Stalagmit
6 lutego 2018 20:05

New York Herald

Żółta prasa zawsze w cenie. Propagandowej cenie.

Wspaniałe Pana znalezisko u Korwina-Milewskiego. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Stalagmit 6 lutego 2018 19:00
6 lutego 2018 21:38

Równolegle do tego trwają działania nakierowane na zajęcie Ziemi Świętej przez syjonistów, czyli szerzycieli idei zbudowania Trzeciej Świątyni Jerozolimskiej. W roku 1904 Teodor Herzl został przyjęty na audiencji przez świętego papieża Piusa X i poprosił następcę świętego Piotra o pobłogosławienie ruchu syjonistycznego. Papież odmówił, ale syjoniści i tak wprowadzili swoje plany w życie dzięki rządom brytyjskiemu, amerykańskiemu i niemieckiemu.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @Tytus 6 lutego 2018 20:05
6 lutego 2018 21:56

Dziękuję bardzo. Gazety Benneta w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej odegrały taką negatywną rolę samą rolę, jak Hearst i Pulitzer. Zresztą już w czasie wojny secesyjnej było z ich wiarygodnością źle, a potem już tylko gorzej. 

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @krzysztof-laskowski 6 lutego 2018 21:38
6 lutego 2018 21:57

O właśnie. O Herzlu, Bliskim Wschodzie i pokrewnych sprawach też napiszę. Dziękuję za cenne uzupełnienie.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować