-

Stalagmit

O książce "Niedźwiedź i róża czyli tajna historia Czech, Tom I"

Wszystkim zapalonym czytelnikom książek wydaje się, że znają historię środkowej Europy, a zwłaszcza dzieje najbliższych sąsiadów Polski. Tymczasem bardzo często ta wiedza oparta jest na uproszczeniach i stereotypach. Przez pryzmat tych stereotypów widzimy przede wszystkim koleje losu naszych południowych sąsiadów, czyli Czechów. Jan Hus, bitwa pod Białą Górą, Tomasz Masaryk – to hasła wywołujące w odbiorcach treści określone skojarzenia. 
Książka, którą chcę zaprezentować odkrywa to, co naprawdę kryje się za tymi, zdawałoby się doskonale znanymi hasłami. „Niedźwiedź i róża czyli tajna historia Czech”, tom 1 to kolejna doskonała pozycja historyczna autorstwa Gabriela Maciejewskiego. Autor opisuje najważniejsze wątki dziejów Czech, łącząc w zaskakujący sposób wydarzenia z zamierzchłej i całkiem niedawnej przeszłości. Opowieść rozpoczyna się od genezy herezji husyckiej w na terenie Bohemii. Po przeczytaniu rozdziałów o Janie Husie, taborytach i Żiżce nasz obraz opisywanych wydarzeń stanie się diametralnie różny od podręcznikowego. Potem autor przechodzi do pasjonującej opowieści o dziejach wojny trzydziestoletniej, zagłębiając się w ekonomiczne, militarne i polityczne tajniki tego wielkiego konfliktu. Główną postacią dziejów tej wojny, wokół której została osnuta cała narracja jest największy z ówczesnych dowódców wojskowych, Albrecht von Wallenstein. Oprócz niego na kartach książki spotkamy Johannesa Keplera, Tychona Brahe i innych. Szczególnie dużo uwagi autor poświęcił Janowi Amosowi Komenskiemu i jego rzeczywistej roli w intrygach politycznych siedemnastego stulecia. Autor patrzy na te postacie od zupełnie innej strony, niż większość pisarzy i historyków, dystansując się od konwencjonalnych, przeładowanych entuzjazmem opisów. W końcu wraz z Autorem Czytelnik dociera do czasów, w których kształtowały się zręby nowożytnego państwa czechosłowackiego, powstałego po I wojnie światowej. 
Czytelnik książki G. Maciejewskiego już w pierwszym rozdziale wchodzi w fascynującą i niepowtarzalną atmosferę. Nawet jeśli nigdy nie zwiedzał starej czeskiej Pragi, bez wątpienia poczuje się tak, jakby był w tym historycznym mieście. Alchemicy i rabini, golem i cesarz Rudolf – to tylko kilka charakterystycznych postaci i wątków kojarzących się z Pragą. Klimat tajemnic, dyplomatycznych i wywiadowczych sekretów, wielkiej polityki i małych intryg jest chyba największą zaletą stylu i kompozycji książki, a także wyłączną zasługą jej Autora. Godziny spędzone na lekturze dzieła G. Maciejewskiego na pewno nie będą czasem straconym. Dla myślącego i zainteresowanego otaczającym światem Czytelnika staną się okazją do refleksji i zachętą do dalszego krytycznego poznawania historii.
Gabriel Maciejewski jak zawsze umiejętnie łączy treści pochodzące z tekstów popularnych pisarzy i dziennikarzy (w tym wypadku głównie Leo Perutza i Egona Erwina Kischa) oraz dane z poważnych opracowań historycznych. Dzięki temu Czytelnik dostaje do ręki opracowanie dotyczące sporego kawałka dziejów Europy środkowej, napisane z perspektywy mieszkańca tej części świata, a jednocześnie nie unikające szalenie interesujących międzynarodowych kontekstów. Oko i rozum Autora jak teleskop sięga w głąb dziejów, odkrywając przed nami zupełnie nieznane dotąd powiązania i przyczyny zjawisk, które ukształtowały współczesne oblicze naszego kontynentu. Wnioski, które wyciąga, są dla Czytelnika zupełnie zaskakujące. Właśnie te wnioski sprawiają, że w ostatnich rozdziałach „Niedźwiedź i róża” z książki na temat historii Czech zmienia się ostatecznie w część wielkiego obrazu globalnej rewolucji. Rewolucji, do której wprawki zostały przećwiczone już w średniowieczu. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, czemu w na końcu książki niespodziewanie pojawiają się Alfred Redl i Michał Woynicz…

Gabriel Maciejewski, „Niedźwiedź i róża czyli tajna historia Czech, tom I”, Wydawnictwo Klinika Języka, Warszawa, 2014.

(opinia i część recenzji na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/238635/niedzwiedz-i-roza-czyli-tajna-historia-czech )

 tagi: rewolucja  historia świata  gabriel maciejewski  niedźwiedź i róża czyli tajna historia czech  czechy  praga  husyci 

Stalagmit
12 sierpnia 2017 11:30
0     981    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
zaloguj się by móc komentować